Mezoamerika 2010
Epilog
Sedíme doma pár minut po návratu a nějak si nemůžeme připustit, že za pár hodin jdeme opět do práce a že je konec další skvělé cesty. Ješte včera ráno nás všichni doprovodili na snídani, rozloučili jsme se s Pavlem a Evou, Kašpárek s Luďkem nás vyprovodili na autobus a my jsme v sobotu po deváté … Pokračování…
Chichén Itzá – město krvavých obětí
Kolem poledne jsme přijeli na jednu z nejvýznamnějších památek na Yucatánském poloostrově – Chichén Itzá. Vybudována byla Mayi v 9. století, později ji obsadili výbojní Toltékové, aby ješte později splynuli a obohatili původní kulturu. Svědčí o tom jak nálezy toltéckého kultu okřídleného hada Quetzalcoátla, tak i mayského boha deště Chaka. Pro Pavla se podařilo vypůjčit … Pokračování…
Tulum – pevnost na pobřeží
Cesta z Caye Caulker běžela jako na drátkách, loď vystřídal taxík, jeden bus do Mexika vystřídal druhý až do Tulumu, odkud nás opět taxík odvezl až k hotelu přímo u pláže, kam jsme dorazili v podvečer. Brzy ráno jsme si došli prohlédnout Tulumské rozvaliny ješte dříve, než přijedou autobusy z Cancúnu a dalších hotelových zón. … Pokračování…
Belize, ostrov Caye Caulker
Odpoledne jsme po téměř privátní cestě minibusem, bez obvyklých průtahů na hranici, dojeli do přístavu v Belize City. Protože jsme měli ještě trochu času do odjezdu člunu, šli jsme se podívat, co dobrého k jídlu nabídne Belize na přivìtanou. Zadařilo se – leguán s pikantní omáčkou, rýží a fazolemi chutnal znamenitě. Má jemné bílé maso … Pokračování…
Tikal – město v džungli
V rozlehlé peténské džungli se nachází jedna z nejvýznamnějších mayských památek, kdysi mocné město Tikal. El Petén jsou ale i další skvosty mayské civilizace – El Mirador, Piedras Negras , Sayaxché dostupné po vodě nebo několikadenním trekem džunglí. Návštěva těchto míst by vydala na celou další cestu, tak snad někdy příště. Největší rozkvět a slávu … Pokračování…
Lívingston – město černochů
Pozdě odpoledne jsme přijeli do přístavu Porto Barrios, naložili se na rychlý člun a přes záliv se přeplavili do “negerského” městečka Lívingston na pobřeží Karibského moře. Kdysi se z afrických otroků ze ztroskotaných lodí a z uprchlých černých otroků vytvořila populace Garífuna neboli černých Karibů. Město je dost odlišné od ostatních guatemalských. Především tím, že … Pokračování…
Antigua – město pod sopkami
V úterý kolem oběda jsme na čtyři přestupy dojeli do Antigua, bývalého hlavního města založeného v 16 století. Antigua byla několikrát poničena silnými zemětřeseními,nejsilnějším v roce 1773. Je to jedno z nejhezčích guatemalskych měst s koloniálnimi stavbami, nad kterým se tyčí majestátně i hrozivě sopky Agua, Fuego a Acatenango. Místo je plné zajímavých kostelů a … Pokračování…
jezero Atitlán
Panajachel je přezdíván “gringotenango”. Netřeba překládat…Dokonce zde občas mluví anglicky a v mnoha restauracích a barech, kterých je zde opravdu požehnaně, jsou nabídky rovněž psané anglicky. Panajachel je výchozím místem pro výlety po jezeře Atitlán a návštěvě vesnic na jeho březích. Jezero ve výšce 1500 metrů vyplňuje ohromný kráter bývalé sopky. Je až 300 metrů … Pokračování…
Guatemala, Chichicastenango
Upozornění – tato kapitola obsahuje drastickou část V sobotu brzy ráno jsme vyjeli směrem ke guatemalské hranici, taxíkem jsme přejeli “území nikoho”, překročili hranici a ocitli se v trochu jiném světě. Na první pohled chudším a špinavějším, na druhý snad ješte více barevném a pestrém. K tomu přispívá i to, že po celé Guatemale jezdí … Pokračování…
San Cristóbal de las Casas
San Cristóbal de las Casas je kouzelné koloniální město s barevnými španělskými domy stavěnými do rušné ulice téměř bez oken a dovnitř tvořící příjemná klidná patia. Chiapas je místem pěstování kavovníku, takže je zde i mnoho kavárniček. Zakoupili jsme první kilo kávy. Chiapas je jednim z významných nalezišť jantaru. Je zde mnoho obchodů s krásnými … Pokračování…