Šrínagar…

Autor: , 11.6.2018

…je hlavním letním turistickým městem státu Džamu a Kašmír. Leží nedaleko pákistánské hranice. Pokud se v Kašmíru začne něco dít, je to nejčastěji tady. Proto je zde velká přítomnost armády viditelná téměř na každém kroku.

Stejně jako množství místních návštěvníků, i nás láká staré město s dřevěnými mešitami a jezero Dal, na kterém kotví 1400 houseboatů. To vše zarámováno vysokými štíty hor.

Dorazili jsme sem v podvečer po celodenní úmorné jízdě z města Džamu a ubytovali se na jednom z houseboatů. Ty zde začali stavět Britové, protože jako cizinci nesměli vlastnit půdu. Většina „lodních domů“ je ale mladšího data.

V informacích a průvodcích najdeme zprávy o „uvězněných“ turistech, které propustili až poté, co z nich vytáhli většinu peněz za všemožné služby a zboží, které vlastně předtím nepotřebovali. Průběh našeho pobytu byl obdobný…ale nakonec to nebylo tak hrozné, jak jsme četli. Zaplatili a nakoupili jsme v podstatě to, co jsme chtěli.

Po jezeře připravují lidi i všemožné zboží loďky zvané šikary. Některé úplně obyčejné, jiné nazdobené, barevné a vypolštářované. Ty pohodlné slouží k projížďkám po dvacetikilometrovém jezeře Dal. To má mnohá romantická zákoutí, plovoucí obchody i obchody stojící na kůlech či ostrůvcích lemující vodní „ulice“ nebo úzké zarostlé kanály propojující různá místa jezera. Méně romantický je pohled na všudypřítomný plastový odpad. Ten je ostatně všude v Indii. V ohromným množstvích je vyvážen do vyschlých koryt řek, aby byl v době monzunových déšťů spláchnut do oceánu a rozdělen mezi zbytek světa… Doba plastová.

Ve starém městě jsou ojedinělé dřevěné mešity. Jsou čtvercového půdorysu, bez minaretů a s centrální věží. Žádné takové se jinde nenachází. Postupně jsme si je prohlédli. Džamia – největší z nich, jsme navštívili v době bohoslužby. Překvapivě nás tam vpustili a ještě překvapivější byla tolerance stovek věřících, kteří se tam právě modlili a my jsme je v této intimní chvíli fotili. Ani jeden z nich se neohradil a nevykázal nás bezvěrce ven.

Mughalové, vládci Indie v 16. a 17. století zde vystavěli nádherné symetrické zahrady s vodotrysky a vodními toky směřujícími do jezera. Neváhali absolvovat mnohodenní cesty, aby zde v nadmořské výšce 1500 metrů trávili letní dny.

I pro nás to byla úleva po 40. stupňových vedrech dole v nížině…

Comments are closed.

https://www.outlookindia.com/outlook-spotlight/gucci-replica-2023-top-websites-to-buy-gucci-high-quality-bags-news-319714 gucci replica gucci replica bags Replica Gucci bags replica bags replica bags replica gucci gucci replica https://www.outlookindia.com/outlook-spotlight/where-should-i-buy-to-top-quality-replica-louis-vuitton-handbags--news-317982 replica bags Louis Vuitton replica bags replica Louis Vuitton bags replica Louis Vuitton handbags replica Louis Vuitton Louis Vuitton replica https://www.outlookindia.com/outlook-spotlight/best-dior-replica-bags-for-sale-aaa-quality-fake-christian-dior-news-323472 Dior Replica Bags Dior Replica Replica Bags Fake Christian Dior Christian Dior Fake Best Replica Bags Quality Replica Bags afforebag|fake bags|fake bags online|replica bags|replica bags online|louis vuitton outlet fakebagstore|fake bags|fake bags online|replica bags|replica bags online|louis vuitton outlet